Onko etikassa gluteenia?

Tätä kysymystä moni gluteenitonta ruokavaliota aloitteleva pohtii: onko etikassa gluteenia ja voiko sitä käyttää gluteenittomassa ruokavaliossa?

Onko etikka gluteeniton tuote?

Vastaus tähän kysymykseen on helppo: etikassa ei ole gluteenia. Etikkaa valmistetaan esimerkiksi viinirypäleistä, omenasta, ohrasta, hirssistä, durrasta ja riisistä. Ohrapohjaisessa etikassa ohra on käytetty ja tislattu alkoholiksi, joka valmistetaan etikaksi etikkahappobakteerien ja lähdeveden kanssa. Luonnollisessa käymisprosessissa etikkahappobakteerit muuttavat alkoholin etikaksi. Väkiviinaetikka on gluteeniton tuote.

Viljasta valmistetun väkiviinaetikan rinnalla on myynnissä myös etikkaa, jota ei ole valmistettu käymismenetelmällä ohrasta vaan synteettisesti raakaöljystä. Etikkahaposta laimennetun tuotteen nimi on yksinkertaisesti etikka.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.